کوه باید شد و ماند

قله تفتان با ارتفاع ۴۰۲۰ متر بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان است و در فاصله ۳۸۰ کیلومتری خط مستقیم شمال دریای مکران واقع شده است. کارشناسان حوزه لرزه شناسی معتقدند که این کوه آتشفشان نیمه فعال است و همچنان گاز گوگرد از آن خارج می شود.کوه تفتان در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است و شایع است چهل تن از راشدین مذهبی در این کوه ناپدید شده اند و به همین دلیل به آن چهل تن می گویند این قله در ۱۰۰ کیلومتری زاهدان واقع شده است.


چه فصلی به تفتان صعود کنیم؟


برای صعود به قله های تفتان در همه ماه های سال می توان اقدام کرد اما فروردین ماه تا اوایل اردیبهشت بهترین زمان سال برای صعود به تفتان است، در تابستان صعود به قله تفتان قدری طاقت فرسا بوده و در پاییز و زمستان با وجود وزش بادهای سنگین و سرد راه دشواری را پیش روی شما قرار می دهد.

در فصل زمستان مثل بیشتر مناطق ایران و بیشتر قله ها، "قله تفتان" هم سرد و برف گیر می شود و بارش باران، زیبایی خاصی به تفتان می بخشد و مه شدیدی همه جای قله را فرا می گیرد، دراین فصل صعود به قله دشوار و خطرناک است و عواملی مانند وزش شدید باد و وجود یخ در اطراف مخروط اصلی قله، می تواند به شکست یک برنامه صعود زمستانی منجر شود اما با این همه به حرفه ای بودن تیم کوهنوردی نیز بستگی دارد.

ارتفاعات بلند تفتان در بسیاری از زمان های سال پوشیده از برف است که شب های بسیار سردی دارد. منشا رودها و جویبارها معمولا فصلی هستند و بارش های موسمی و تند سبب پر آبی این رودها و جویبارها می شود. به طور کلی آب و هوای تفتان آب و هوایی معتدل، مرطوب و سرد بوده و اختلاف دمایی آن بین ساعات شب و روز نسبتا زیاد است. اگر کوهنورد حرفه ای نیستید هم می توانید با صعود به بخشی از تفتان، خاطره رضایت بخشی برای خودتان رقم بزنید.راه های صعود به تفتان

در مجموع ۳ راه اصلی برای صعود به تفتان وجود دارد. مسیر پناهگاه در جبهه غربی، روستای ترشاب از سمت شرقی و دوراهی سنگان و روستای خنجک در سمت شمال شرقی. رایج ترین این مسیرها، مسیر پناهگاه در جبهه غربی است که اغلب کوهنوردان آن را انتخاب می کنند. برای استفاده از این مسیر باید با هیات کوهنوردی استان سیستان و بلوچستان هماهنگی کنید.نام تفتان از کجا گرفته شده است؟

در زبان بلوچی «تپت» به معنای گرما است، نام تفتان ریشه در کلمه تپتان دارد که خود جمع کلمه تپت است. به دلیل اینکه قله تفتان گرم و سوزان است آن را به این اسم نام گذاری کرده اند.